Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Сърбия искат план за спасяването им

Иван Николов
Снимка: БГНЕС

Българските партии да заемат позиция по въпроса за българите в Западните покрайнини и да обединят усилия за формиране на национален и общоевропейски план за спасяването им, призовава в анализ за БГНЕС председателят на Българския културно информационен център в Босилеград Иван Николов. 

"Докато за сложните българо-македонски отношения, макар и с огромно закъснение, нещо все пак започна да се движи, за правата на българите в Сърбия се споменава само от време на време и то само в рамките на строго установените дипломатически клишета", казва Николов.

Проследявайки последните 12 години от сръбско-българските отношения и в светлината на преговорите водени от Белград за интеграция в ЕС авторът констатира, че българите в страната са намалели с 4000 души, а българските общини официално са икономически най-изостаналите, което принуждава младите хора да емигрират. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Призоваха българите в Молдова да кандидатстват за финансиране по програмите на ЕС

Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

На вниманието на българите в Германия - форум за кариера и живот в родината

България дава възможности за развитие и бъдеще, които не бива да бъдат подценявани. Реални идеи за това ще даде събитието "Кариера и живот - Защо в България?", което платформата Bulgaria Wants You организира за втори път в Мюнхен на 27 април..

публикувано на 26.04.25 в 09:00
Снимка: Генерално консулство в Лос Анджелис

24 май - Ден на българското културно наследство в Лас Вегас

24 май ще бъде обявен за Ден на българското културно наследство от кмета на Лас Вегас Шели Бъркли, научаваме от информация на Генералното консулство на България в Лос Анджелис. Официалната среща между новия кмет на най-големия град в щата..

публикувано на 26.04.25 в 07:15