Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от гибелта на Апостола на свободата

Левски живее в сърцата на българчетата зад граница

Снимка: стоп кадър

Велик човек, живял във велико време, посветен на велико дело – така българчета от Великобритания описват най-любимия син на майка България – Васил Левски.  

"Няма граници за делото на Апостола. Той е безсмъртен. Той е нашият национален герой", казват учениците от българските училища "Слово" в Оксфорд и "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон.  

"Всички наши прекрасни ученици знаят и пазят паметта за Апостола на свободата, определят го като най-големия български герой и се прекланят пред личността и приноса му за свободата на България!" – написа ни преподавателят по история д-р Валентина Александрова-Кирова.

По случай 150 години от гибелта на Апостола те създадоха видео, в което дават отговор на въпроса "Какво е Левски за мен?". В него са включили стихотворението на Атанас Цанков "Апостолът пътува още", творби и есета на децата от двете български неделни училища. Вижте: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Призоваха българите в Молдова да кандидатстват за финансиране по програмите на ЕС

Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

"Българска събота" организират в Лайпциг

"Българска събота" ще се проведе в Лайпциг, Германия, на 3 май на адрес: Lindenauer Markt 13. Организатор на събитието е Българското културно сдружение "Пенчо Славейков". Програмата започва в 10,30 ч. с работилница за деца, в която малките ще се запознаят..

публикувано на 29.04.25 в 16:05

Българчета ще участват концерт в Тудела, посветен на Международния ден на танца

Възпитаници на Българско неделно училище "Родна реч" в Тудела, Испания, ще участват днес в концерт, организиран от кметството на града и посветен на Международния ден на танца, съобщиха от учебното заведение. "Нашата Културна асоциация..

публикувано на 29.04.25 в 08:05