На връщане от Косово, където беше на официално посещение вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с представители на македонските българи от Северна Македония. В сградата на българското посолство в Скопие тя и им благодари за куража да отстояват българското си самосъзнание, традиции, език, история. Те заедно положиха цветя пред барелефа на Васил Левски пред сградата на дипломатическата мисия.
"Вие сте съществената част от българската нация. Вие играете жизненоважна роля за разпространението на нашата култура, език и ценности в Македония. Вие имате нашата непоколебима подкрепа", цитира думите и БГНЕС.
Йотова обърна специално внимание и на тежкия инцидент с пребития Християн Пендиков. Тя подчерта, че „властите в София следят внимателно разследването на този случай. Не наличието на български паспорт прави човека, важно е неговото самосъзнание, и всеки с българско самосъзнание ще бъде защитен”, посочи Йотова Присъстващите подкрепиха с възгласи Пендиков и неговото семейство, подчертава местното издание "Вестимакс".
"Нашата обща цел е да свалим градуса на напрежението, да се борим ежедневно с този ужасяващ език на омразата, който се лее в Северна Македония по отношение на България и българския народ, срещу всички опити за дискриминация на българите в в страната. Каквито и да са действията на Северна Македония, каквато и пропаганда да има, ние няма да отстъпим от споразуменията, които имаме. И ако българите не бъдат вписани в конституцията на страната, няма да има и сантиметър напредък в преговорите на Северна Македония за еврочленство. Няма да има междуправителствена конференция, няма да има доклад на Еврокомисията, с които да започнат реалните преговори”, посочи Йотова след среща с българския посланик Ангел Ангелов, предава БТА.
Получаващите българска пенсия, които живеят в страни, за които не се прилагат международни договори или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност, трябва да подават "декларация живот" всяка календарна година в периода..
В десетия епизод на подкаста "Мост на вярата" продължаваме нашия разказ за Българската православна църковна община "Рождество Богородично" в Женева, Швейцария. Екипът на " Мост на вярата " гостува на сънародниците ни там за..
"Ние не можем да избягаме от съвременните технологии, но трябва да помислим, как можем да използваме изкуствения интелект, така че да подобрим качеството на обучението без да губим човешкия контакт" – каза в специално интервю за Радио България..
От 14 до 17 ноември в Будапеща се провежда работна среща по проекта "Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (Уча БЕЛ 4.0)" , осъществяващ се по..
Дните на царобрадската сушеница, наричана отвъд границата "шушеница", привлякоха в почивните дни българи от различни краища на Западна България към съседен..