Весела работилничка за мартенички и текстилен печат организира в съботния ден (25.02) Националният политехнически музей в София (на ул. „Опълченска” 66). Там, от 11 до 13 часа, всеки може да си измайстори не само мартеничка по свой вкус, но и да влезе в ролята на „майстор-басмаджия“. Басмаджийството е стар занаят и представлява художествено печатане върху текстил, посредством специално изработени дървени щампи. Благодарение на басмаджиите облеклото на старите българи е било така пъстроцветно.
От 17:30 ч. пък ще започне концертът-спектакъл „Кукери, маски и роли“, организиран в самото навечерие на Сирни Заговезни. В концерта участва Фолклорна група „Житената питка“ при Софийската гимназия за хлебни и сладкарски технологии (СГХСТ), с художествен ръководител и солист Георгия Райкова. Популярни и обичани песни от известни мюзикъли и игрални филми ще представят изпълнителите от Сдружение „Евтерпани“ с музикален педагог Аня Краваева, а учениците от СГХСТ ще почерпят гостите със собствена продукция, с което ще допринесат още за празничнатба атмосфера.
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..