Произведения, свързани с темата за алафрангата (декоративна ниша в интериора на българската възрожденска къща – бел.ред.), представя изложбата "Дечко Узунов. Силата на алафрангата".
Дечко Узунов (1899-1986) многократно се обръща към темата за алафрангата, като акцентира върху определени форми и композиции, променяйки цветовите гами или определени детайли. В своето богато и разнообразно творчество художникът също е запленен от орнамента и многоцветието на уникалните български народни носии, както и от колоритните тъкани, керамиката, архитектурата и нейната декоративна украса.
Експозицията, подредена в галерия "Дечко Узунов" в София, представя картини от фонда на галерията, създадени от майстора на съвременната живопис през различни периоди в неговото творчество. Изложбата дава рядката възможност на публиката да види на едно място серия от над 20 творби, свързани с темата за алафрангата, която пък отразява и периода от традицията към модерността в българското общество. Това са картини, нарисувани с маслени бои, акварел или смесена техника, но във всички проличава майсторството на художника, сякаш са създадени на един дъх.
Тематичната експозиция може да бъде разгледана до 4 юни 2023г.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..