Православните християни днес отбелязват Тодоровден, известен още като Конски Великден. Според традицията конете се захранват, а след това се правят конски надбягвания, наречени кушии. Замесва се също Тодоров хляб, върху който се поставя стилизирана свещена фигура на подкова и на конска глава.
В иконографията и в народния календар Св. Теодор Тирон е представен като конник змееборец, което показва неговата победа над езичеството. “Това е свързано с прабългарския етнически елемент при създаването на единната българска народност. Прабългарите са били конен, войнствен народ, и оттам идва връзката на празника Тодоровден с почитането на коня – символ на небесното начало и на слънцето, който се приема за космически посредник между долния и горния свят”, казва Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика към БАН.
В София празникът ще бъде почетен с тържествен ритуал и конни състезания в кв. “Бенковски”, а президентът Румен Радев ще бъде гост на празника в пловдивското село Царацово.На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..