"Матей войвода" – така се казва кварталът на етническите българи в румънския град Търговище. Тук живее българска общност от близо 700 души, обединена от асоциация „Заедно“. В сградата на асоциацията е подреден и своеобразен музей на българите в града, който пази спомени за първите 57 български фамилии, заселили се в окръг Дъмбовица преди 171 години, съобщава БТА.
В музея са изложени стари документи, предмети от бита и народни носии. Риза с везани рози на 100 години, снимка на първата бензиностанция в българския квартал от 1930 г., конска сбруя от 1910 г., седло от 1935 г. са само част от експонатите. Списък на общината дава информация колко са били румънците с български корени през 1940 г. и какво е било тяхното семейно положение и имотно състояние.
"Когато се заселили в окръга, българите станали известни с отглеждането на зеленчуци и традиционната българска баница, която за разлика от румънската е солена", разказват за БТА създателите на музея. Той отваря врати на символична дата – 30 ноември, когато се отбелязва Денят на българите в Търговище.
От сайта на асоциация „Заедно“ научаваме още, че към края на 1854 българските преселници, заедно с местни жители, направили основен ремонт на църквата "Св. Нифон” и създали гробище върху дарени земи. А през 1890 г. свещеникът Николае Григоре Арама създава смесено училище № 3, което впоследствие се премества на ново място, дарено от индустриалеца Джоузеф Самуили.
Според последните данни на румънския Национален статистически институт, етническите българи в Румъния са 5 975 души.
По думите на българския депутат в румънския парламент Георги Наков, отношенията между България и Румъния се развиват много добре, както в икономически, така и в културен план.
"Мисля, че в момента се вижда доста ясно изразено българско национално самосъзнание в Румъния – отбеляза Георги Наков пред колегата ни Владимир Митев, в специално интервю за Радио България. – То пролича и при честванията по повод 3 март 2023 г. В същата седмица се проведе и празникът на кукерите (т.нар. кучи) в Брънещ и Конският Великден в Търговище. Малко преди това беше отпразнуван и Трифон Зарезан в село Извоареле. Общностите в Бълени Сърби и Търговище са по-близки географски, но Извоареле е съвсем различна. В Банат сме няколко общности, но сме част от едно и също българско национално малцинство."
Празниците укрепват не само официалните отношения между Румъния и България, но и между самите граждани, изтъкна още Георги Наков. Думите му се потвърждават и от посланик Радко Влайков, който по време на приема в посолството за националния ни празник 3 март в Букурещ посочи "Ние, българи и румънци, се преоткрихме".
В следващите дни очаквайте още интересни подробности за отношенията между България и Румъния в интервютата на Владимир Митев за Радио България.
Още за българските общности в Румъния:
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook/zaedno.ro, Facebook/Asociatia Balgarski IzvoriБългарски информационен ден ще се проведе днес в Айндховен, Нидерландия. Представители на различни български организации ще споделят ценна информация по разнообразни теми. Посетителите ще могат да научат повече за българската студентска асоциация в..
Българката Цвета Калейнска, която от 16 години живее в САЩ, издаде двуезична книжка за оцветяване "История на кукерите", която излиза и в България на 1 декември, съобщи БТА. Книжката е налична в САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия и Япония, където е..
В рамките на посещението си в Сингапур от 22 до 24 ноември президентът Румен Радев се срещна с българи, които живеят и работят в азиатската държава. По неофициална информация българите в Сингапур са около 400 души. "Нашата диаспора в Сингапур заема много..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена..