Все по-малко македонци искат да станат български граждани в последните 3 години. Причината е не толкова в сложните двустранни отношения, а заради законовите промени въведени от София. През 2019 г. са започнати 10 688 преписки по молби на македонци за гражданство на основание българския им произход, показват данните на Министерството на правосъдието цитирани от в-к “24 часа”. През следващите 3 години те са общо малко на 8 000. За същия период 24 370 македонци са получили българско гражданство на основание българския си произход. Те са повече от подадените молби, защото са по производства, започнати отдавна. Средно процедурата продължава 2-3 години.
Именно в доказването на българския произход се крие и причината все по-малко македонци да подават документи за българско гражданство. То е един от основните мотиви, с които не само те, но и албанци, сърби, молдовци, украинци и др. кандидатстват за български паспорт. Обикновено доказването на потекло става с официални документи на българската държава или институции, които са на родители, баби и дядовци на кандидатите. В много от случаите те са загубени или унищожени. Това важи предимно за хората от бившите югославски републики като Северна Македония, където по време на сръбската окупация българите са били подложени на гонения и репресии. Това е накарало много от предците да унищожат всеки документ, който доказва българско потекло. Поради липса на редовно правителство повече от година не може да бъде съставен изискваният от закона Консултативен съвет, който ще удостоверява българския произход на кандидатите.
Израелският отбор Апоел Тел Авив обяви официално, че планира да играе домакинските си мачове от новия сезон 2025/2026 в Евролигата в столицата на България София, предаде спортният сайт Sportal.bg. Отборът няма да участва в израелското първенство докато..
Сънародничката ни Дорис Дукова, живееща в Колумбия, бе водещ на лекция-семинар на тема "Изследователски иновационни инициативи и академични мрежи" в Техническия университет в София, провела се на 24 юни, предаде БТА. "Отвореният семинар се фокусира върху..
В рамките на визитата си на 24 и 25 юни в Полша по покана на Ягелонския университет – един от най-старите университети в Европа, вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна и с представители на българската общност в Краков. "Винаги ще срещнете подкрепа и..
Масовата представа за българските консулства зад граница е за място, до което хората прибягват за издаване на някакъв документ, за решаване на проблем,..
Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, в което се преподава български език и култура, съобщи пред..