Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемното доказване на български произход спира кандидатите за гражданство

Снимка: архив

Все по-малко македонци искат да станат български граждани в последните 3 години. Причината е не толкова в сложните двустранни отношения, а заради законовите промени въведени от София. През 2019 г. са започнати 10 688 преписки по молби на македонци за гражданство на основание българския им произход, показват данните на Министерството на правосъдието цитирани от в-к “24 часа”. През следващите 3 години те са общо малко на 8 000. За същия период 24 370 македонци са получили българско гражданство на основание българския си произход. Те са повече от подадените молби, защото са по производства, започнати отдавна. Средно процедурата продължава 2-3 години.

Именно в доказването на българския произход се крие и причината все по-малко македонци да подават документи за българско гражданство. То е един от основните мотиви, с които не само те, но и албанци, сърби, молдовци, украинци и др. кандидатстват за български паспорт. Обикновено доказването на потекло става с официални документи на българската държава или институции, които са на родители, баби и дядовци на кандидатите. В много от случаите те са загубени или унищожени. Това важи предимно за хората от бившите югославски републики като Северна Македония, където по време на сръбската окупация българите са били подложени на гонения и репресии. Това е накарало много от предците да унищожат всеки документ, който доказва българско потекло. Поради липса на редовно правителство повече от година не може да бъде съставен изискваният от закона Консултативен съвет, който ще удостоверява българския произход на кандидатите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Само 10% от българите в чужбина смятат, че децата им трябва да знаят родния си език

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, в което се преподава български език и култура, съобщи пред кореспондента на БНР Здравка Маслянкова основателят на българското училище “Асен и Илия Пейкови” в Рим..

публикувано на 03.07.25 в 17:18

Българчета споделяха традиции и учиха в американски гимназии по програмата YES

22-ма български ученици, които прекараха последната учебна година в гимназии из цяла Америка – от Тексас до Вермонт, се завърнаха в родината. Приключението им из САЩ бе организирано по програмата YES Bulgaria. През изминалите месеци те не..

публикувано на 02.07.25 в 13:40

Ясни са победителите в конкурса на БНР за есе за учащи се от Украйна и Молдова

Седемчленно жури определи победителите в Конкурса за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова, организиран от Българското национално радио. Инициативата е под патронажа на  вицепрезидента на Република България Илияна Йотова и се осъществява с..

публикувано на 27.06.25 в 16:55