Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърбия не изпълнява споразуменията за правата на българите

Служебният министър на външните работи Николай Милков.
Снимка: БГНЕС

Спазването на правата на българите в Западните покрайнини е елемент от критериите, които наблюдаваме, при преговорите на Сърбия за членство в ЕС, каза външният министър Николай Милков пред Bulgaria On Air. Той подчерта, че между България и Сърбия са постигнати много договорености за правата на българите в Западните покрайнини. „Проблемът е, че те не се изпълняват в пълнота или не се изпълняват изобщо“, каза министърът и даде за пример учебниците на български език, по които трябва да учат българчетата в Царибродско и Босилеградско. Готови са учебниците само за няколко класа и това пречи да се провежда нормален образователен процес на български език, заяви министърът.

„Над 700 човека пътуват от Западните покрайнини всеки ден, за да работят в България “, обяви Милков и добави, че до края на 2023 г. се очаква разширяване на лентите от българска страна на граничен пункт „Калотина“, с което да се улесни преминаването на границата от българите в Сърбия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35