1 април в България е ден, свободен от политическа агитация преди предсрочните парламентарни избори. Предизборните послания са забранени както в деня за размисъл, така и в самия ден на вота, а местната власт има право да забрани продажбата на алкохол на територията на общината си.
Така, всеки български гражданин има 24 часа, за да обмисли чутото по време на политическата кампания и да вземе спокойно решение коя от регистрираните 15 партии и 7 коалиции да подкрепи с гласа си.
Изключителна важност на часовете за размисъл придава и фактът, че между 7 и 14 % от гласуващите ще решат в последния момент кого да подкрепят. Според социолозите процентът на т.нар. "стихийни избиратели" е достатъчно голям, че да отклони резултатите от предварителните проучвания на обществените нагласи. А когато говорим за очаквана ниска избирателна активност от около 40 % и почти изравнена подкрепа за първите две партии, решението на колебаещите се избиратели може съществено да наклони везните, като победителят в изборите вероятно ще се реши в последния момент.
За много българи този пети предсрочен вот е надеждата да бъде разплетен възелът на политическата безпътица и новоизбраният парламент да излъчи стабилно правителство, което да се заеме с решаването на важните проблеми на хората – инфлацията, сигурността, реформите във важни сектори като правосъдие, здравеопазване и пр.
Затова, макар да е 1 април, важно е гражданите да погледнат сериозно на политическите оферти на кандидатите и да вземат решение не на шега – да отидат до изборните секции и да гласуват.
А иначе, изборният 2 април ще започне в 7:00 часа и ще продължи до 20:00 часа, като при струпване на избиратели пред секциите може да бъде удължен до 21:00 часа.
Радио България ще следи гласуването на сънародниците ни в чужбина, така че четете публикациите ни през целия неделен ден.
Информация за проблеми, мнения и снимки изпращайте на редакционния ни е-мейл: radiobulgaria@bnr.bg или до профила ни във Фейсбук – БНР-Радио България за българите по света.
Текст: Елена Каркаланова
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..
В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..
Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..