Римокатолическата църква отбелязва Възкресение Христово. В България, на север от Пловдив живее най-голямата католическа общност в България, наброяваща над 20 000 души.
Наред козунаците, характерни за нашите земи, в този край на България замесват и великденски маслени курабии, по подобие на безквасния хляб, типичен за католическата обредност. По време на службата за Възкресение Христово, те се освещават, а след това се поднасят на богатата празнична трапеза.
На празничния Великденски обяд се събират най-близките хора, защото посланието на този светъл ден е да тържествува любовта между хората, прошката, щедростта и сплотеността на семейство.
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..