Римокатолическата църква отбелязва Възкресение Христово. В България, на север от Пловдив живее най-голямата католическа общност в България, наброяваща над 20 000 души.
Наред козунаците, характерни за нашите земи, в този край на България замесват и великденски маслени курабии, по подобие на безквасния хляб, типичен за католическата обредност. По време на службата за Възкресение Христово, те се освещават, а след това се поднасят на богатата празнична трапеза.
На празничния Великденски обяд се събират най-близките хора, защото посланието на този светъл ден е да тържествува любовта между хората, прошката, щедростта и сплотеността на семейство.
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..
На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски...