Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонските българи искат да участват в промените на конституцията

Снимка: БГНЕС

Отворено писмо до президента на Северна Македония изпратиха от Сдружение Културен център „Иван Михайлов” в Битоля. Членовете на заличеното от властите сдружение настояват да участват в изработването на предложението за промяна в македонската конституция, чрез което българите ще бъдат включени в основния закон, по ангажимента поет в преговорите с ЕС. 

„Нищо не може да отмени факта, че в Северна Македония има български въпрос, който може да бъде решен само с инструментите на демокрацията и на върховенството на закона. … Сигурни сме, че разбирате, че не може да обсъждате нашия статут зад гърба ни и да твърдите, че търсите решение“, се казва в писмото, съобщава БТА.

Македонските българи призовават Пендаровски „да не се заиграва с термина "малцинство", защото не се смятат за малцинство“; да не агитира в ЕС, че македонските българи са фашисти и да помоли службите за сигурност да не харчат напразно парите на данъкоплатците за създаване на фалшиви български сдружения, както и да не разчита на „корумпиране на отделни обществени лица в София”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 100 хектара са новите лозови насаждения през 2024 година в страната

Лозаро-винарският сектор се подпомага с близо 26 млн. евро годишно. Това обяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на традиционния празник на лозарите и винарите в с. Брестовица, община Родопи, област Пловдив...

публикувано на 14.02.25 в 14:59

Годишната инфлация в България е 3,7%

Месечната инфлация в страната през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%. Това показват предварителните данни на НСИ. Най-голям е ръстът на цените за отопление и комунални услуги. Според европейската методология, важна за изпълнението на..

публикувано на 14.02.25 в 14:16

По съседски: Събития с балкански адрес

НАТО тренира на Балканите без участието на Пентагона, заради новия курс на САЩ НАТО тества способностите си за бързо разгръщане в Източна Европа без пряка помощ от САЩ, тъй като Вашингтон променя подхода си към европейската отбрана и..

публикувано на 14.02.25 в 10:20