Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама българи са удостоени с почетни отличия на Британската империя

Снимка: БГНЕС

Британският крал Чарлз Трети присъди почетни отличия на двама български граждани в знак на признание за значителния им принос към укрепването на отношенията между Обединеното кралство и България, съобщава британското посолство в София, цитирано от БТА.

Стефан Китанов, създател и директор на международния филмов фестивал София Филм Фест, получава отличието Почетен член на Ордена на Британската империя (MBE) за принос към представянето на британското кино в България. Той има съществени заслуги за популяризирането на британското кино в България в продължение на над 30 години, посочват от британското посолство.

"Като създател на София Филм Фест през 1997 г., след изключително успешните фестивали Рок Филм Фест 1993, Рок Филм Фест 1994 и Монти Пайтън Фест 1996, реализирани в партньорство с Британския съвет, г-н Китанов има значителен принос за развитието на културните отношения между Обединеното кралство и България, като предлага отличните британски филми на българските зрители", отбеляза по повод отличието британският посланик в България Роб Диксън.

Валентин Въльовски, градинар в резиденцията на британското посолство в София, е награден с Медала на Британската империя (BEM) за принос към укрепването на британско-българските отношения.

Снимка: fco.gov.uk

В продължение на 30 години той развива и поддържа градината на резиденцията на британското посолство в София, която днес мнозина приемат за най-добрата представителна градина в България, отбелязват от посолството.

Снимки: БГНЕС,  fco.gov.uk

По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Популацията на белия щъркел се е увеличила с една трета

Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от международно преброяване, цитирано от БГНЕС. Според резултатите в страната ни са регистрирани..

публикувано на 09.10.25 в 19:55
Изгрев във Варна

В петък – променлива облачност и есенни температури

В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°.  През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често до предимно слънчево. По-значителна ще е облачността над планинските райони и над западната..

публикувано на 09.10.25 в 18:35
Паметникът на благодарността в центъра на Бургас

Външно министерство осъди посегателства срещу синагога и еврейски паметник у нас

Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..

публикувано на 09.10.25 в 12:12