Ситуационен център "Отворени врати", който от началото на войната в Украйна през 2022 г. непрестанно подпомага украинци, живеещи у нас, продължава да развива и задълбочава една от каузите си – обучението по български език, предназначено за украинските бежанци.
"Още в първите дни, в които ситуационният център започна работа, една от неговите цели беше да съдейства на бежанците да започнат да учат български език. Разказахме това пред различни медии, включително и БНР. Много доброволци се отзоваха и дойдоха в нашия център – припомня координаторът в Украинския образователен център в София Елена Волкова – Тези уроци продължават и до днес, а благодарение на тези хора, много от децата вече спокойно говорят на български. Освен с доброволците, децата учат български и още два пъти седмично, заедно с учителки от Украйна."
Засега обучението протича по учебници и учебни помагала, предоставени им от Изпълнителна агенция за българите в чужбина.
Проектът под името "Обичта говори български" ще позволи на 100 деца от Украйна да посещават уроци по български език два пъти седмично през цялото лято. Екипът на Ситуационен център "Отворени врати" се надява до 15 май да съберат чрез дарения необходимата за тази дейност сума от 6000 лева. Целта е да се улесни премахването на езиковата бариера пред украинските деца и те да общуват по-лесно със своите връстници у нас, както и да се интегрират пълноценно в българското общество.
„Някои от родителите са взели решение от следващата учебна година децата им да бъдат записани в български училища – отбелязва Елена Волкова. – Те са наясно, че е напълно възможно, за съжаление, войната да не бъде прекратена и да им се наложи да останат в България.“
Украинският образователен център продължава работа и по още една от непосредствените си задачи – превръщането му в първото българо-украинско средно училище. По каква методология и учебници ще се преподава в него, все още не е уточнено. В момента децата се обучават присъствено в сградата на центъра, по украинска програма в онлайн формат.
Снимки и видео: Ситуационен център "Отворени врати", личен архив
Правителството е внесло в парламента проект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в България. В него се предлага усъвършенстване на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите в лева и в евро, както и мерки срещу..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си..
Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се събират във Велико Търново за годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..