Второто издание на Международното младежко биенале "Българските следи по света - с палитра, камера и слово", организирано от Българско неделно училище "Асен и Илия Пейкови" и Културна Асоциация "Паралел 43" започва днес в Рим, Италия.
Основната цел на форума е да съживи колективната памет на българските общности в чужбина и младежите в България чрез възстановяване на обичаи, традиции, спомен за исторически места, личности, паметници, храмове и др., пръснати из целия свят. С подкрепата на преподавателите от българските училища в България и чужбина учениците ще се превърнат в изследователи, откриватели и пазители на българските следи, които ще бъдат събрани и систематизирани в тематични албуми.
Биеналето се провежда под патронажа на Българската академия на науките, Министерството на образованието и науката на България, Изпълнителната агенция на българите в чужбина, посолството на България в Рим. Партньори на събитията са Асоциация на българските училища в чужбина, Българският културен институт в Рим, Националното издателство "Азбуки" и др.
Желаещите да се включат могат да участват с една творба от сферата на художественото творчество - живопис или графика, придружени от писмено описание на българките следи, както и с късометражен документален филм (до 6 минути). Срокът за изпращане на творбите в електронен вариант е до 1 септември 2023 г. на адрес scuolabulgara@gmail.com. Ще бъдат раздадени предметни награди, ваучери за пътуване до остров св. Анастасия, грамоти, книги и тематични албуми от биеналето.
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..