Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асеновград е домакин на изложба "Чудотворните икони и свети мощи на Балканите"

Снимка: culture-mfa.bg

Историческият музей в Асеновград отбелязва 940-та годишнина от създаването на Бачковския манастир с изложба "Чудотворните икони и свети мощи на Балканите". Светата обител, основана от Григорий Бакуриани, векове наред участва в социално-икономическото, духовно и културно развитие на Асеновград. С богатото си духовно-историческо, художествено и архитектурно наследство, днес манастирът е притегателно място за хиляди поклонници, които отправят молитви пред прочутата чудотворна икона на Божията майка. Затова и знаменателната годишнина на обителта се отбелязва именно с изложбата "Чудотворните икони и свети мощи на Балканите". 

Показани са 24 пана на църкви и манастири, в които се съхраняват чудотворни икони и мощи на светци, като историята на всяка обител и икона са събрани в увлекателен разказ за живата вяра. От десетте представени чудотворни икони, три са от региона на Асеновград – на Бачковския манастир "Св. Богородица – Влахерниотиса", на храмовете "Св. Богородица – Благовещение" в Асеновград и "Св. Богородица – Успение", кв. "Горни Воден". Фототипната изложба се осъществява съвместно с Центъра за славяно-византийски изследвания "Проф. Иван Дуйчев" към СУ „Св. Климент Охридски“ и е придружена с двуезичен каталог, където се разглежда феноменът на божественото откровение в християнството – иконата.



По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05

Почитаме Архангеловден – денят на всички ангелски йерархии

Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..

публикувано на 08.11.24 в 09:15