Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната ни църква отбелязва Деня на Мироносиците

В третата неделя след Възкресение Христово, Православната църква отбелязва Неделя на светите Мироносици. При страданията на Иисус Христос, неговото разпятие и смърт, до самия край остават малцина, предимно жени. На третия ден, на разсъмване, според обичая на онова време, жените отиват на гроба, за да помажат тялото на Христос с благовония, но вместо безжизнен мъртвец те откриват празен гроб.

След като англелът Господен им казва да не Го търсят при мъртвите, те виждат първи Възкръсналия Спасител, който ги поздравява с думите: “Радвайте се!”. Неговите слова се превръщат завинаги в същност на християнската сила. Тези жени нямали никаква представа за наближаващото Възкресение и победата над смъртта. Те стояли при Кръста само заради любовта си към Христос, съпреживявали с Него и не оставили измъченото Му тяло, за да свършат всичко, което прави Любовта при последната раздяла. Заради тази любов, те първи узнават, че безнадеждна раздяла заради смъртта, никога вече няма да има. Това е Възкресението за жените Мироносици, което напомня, че единствени любовта и верността са светлината в мрака и призовава да запазим любовта и верността в света.

В този смисъл, чрез жените Мироносици, Бог въздига жената и ѝ отрежда водещо място в поддържането и укрепването на чистата християнска вяра.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15