Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен пролетен празник започна в София

Снимка: Facebook/ Ситуационен Център Отворени Врати

Южният парк в София е сцена на Международен пролетен фестивал. Събитието предлага богата музикално-артистична програма с участието на певци, танцови състави и занаятчии, представящи културно-музикалното наследство на четири държави – България, Гърция, Армения и Украйна.

Съорганизатор е Ситуационният център „Отворени врати“, който от началото на войната в Украйна осигурява на украински граждани, пристигащи или вече установили се в България психологическа помощ, съдействие по различни административни въпроси, намирането на ново работно място и образование за техните деца.

„На сцената на фестивала днес ще се изявят някои от хората, пристигнали в България, които  изпълнят украински песни. Ще има специален конкурс за децата, който ще проверява техните знания за България и Украйна. Хората, които са в България и са намерили помощ и подкрепа през ситуационния център имат най-различни професии, но на фестивала присъстват само тези, свързали живота си със сцената – артисти и музиканти.  В неделя предстои да се състоят ателиета за рисуване в специфичен украински стил“ – разказва пред Радио България Йоана Бещюк от ситуационния център.

Петък (5.05) е денят, посветен на Гърция, а навръх 6 май е и българският ден с участието на Фолклорен ансамбъл „Шевица“, проекта „Фолкустикс“ и други. Последният ден на фестивала - 7 май -  е посветен на Армения.


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българско знаме се извисява на 21 метров пилон край Етрополе

На церемония в присъствието на президента Румен Радев българското знаме беше издигнато на 21 метров пилон в местността Звездата край Етрополе близо до паметника-костница "Братската могила". " Днес всички ние издигаме глас, че в разделно за света..

публикувано на 01.03.25 в 16:10
Патриарх Даниил

Заупокойна света литургия беше отслужена в памет на патриарх Неофит

Архиерейска заупокойна света литургия беше отслужена в митрополитската катедрала “Св. великомъченица Неделя” по повод първата годишнина от смъртта на българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Той застана начело на Българската православна..

публикувано на 01.03.25 в 13:58
Румен Радев

Румен Радев: Трябва да се търси мирен път за излизане от кризата

Подкрепата за Украйна е губеща позиция , заяви президентът Румен Радев по повод позицията на премиера Росен Желязков след срещата между американския президент Доналд Тръмп и украинския държавен глава Володимир Зеленски. " Украйна, бъди смела,..

публикувано на 01.03.25 в 12:45