Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществените радиа на България и Румъния надграждат сътрудничеството си

Разван Йоан Динка и Милен Митев
Снимка: ebu.ch

Обществените радиостанции на България и Румъния задълбочават сътрудничеството си. Директорите, Разван Йоан Динка и Милен Митев, ще подпишат в София споразумение, което предвижда за срок от две години двете страни да разменят безплатно актуална информация и радио програми. Документът регламентира сътрудничеството в създаването на общи радио програми за по-доброто взаимно опознаване на аудиториите в двете държави. Достояние на радиослушателите от двете страни на Дунава ще бъдат и архивни записи, отнасящи се до историята и културата на другата страна или двустранните отношения. Споразумението предвижда също и възможността за обмен на професионалисти.

Надграждането на двустранните отношения беше договорено през март, по време на посещението на генералния директор на БНР Милен Митев в Букурещ.

Радио Румъния и Българското национално радио са дългогодишни партньори, както на двустранно ниво, така и в редица международни организации, като Европейския съюз за радио и телевизия (EBU).

Любопитен факт е, че Радио Румъния Интернешънъл излъчва емисии на български език в периодите 1946-49г. и 1995-2004 година. Българското национално радио, от своя страна, разшири чуждоезиковите си редакции, разкривайки през 2022 година уеб страница на румънски език. Така актуалните събития от обществено-политическия живот в страната ни, културата и историята на България достига по-лесно до румъноезичната аудитория.

Съставил: Елена Каркаланова

По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Томислав Дончев

Вицепремиерът: Страховете от въвеждането на еврото ще бъдат преодолени бързо

“Всички страхове от въвеждането на еврото ще бъдат преодолени още един-два месеца след 1 януари 2026 година, след което ще ни остане да комбинираме ползите”. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на информационна среща за въвеждането на еврото..

публикувано на 07.10.25 в 16:57

Младите медици подновяват протестите за достойно заплащане

Младите медици от инициативата "Бъдеще в България" излизат отново на протест пред Министерството на здравеопазването, откъдето ще се отправят на шествие по бул. “Цар Освободител” до площад “Орлов мост”. Очаква се демонстрацията да блокира част от..

публикувано на 07.10.25 в 16:42

В открит рудник до Цариброд се готвят да копаят лигнитни въглища

На 7 октомври изтича срокът за общественото обсъждане и възможността за подаване на възражения срещу планираното откриването на въглищна мина – Мъзгош в Забърде, Царибродско, съобщава двуезичният сайт far.rs/bg. B ceлo Mъзгoш, нa oĸoлo 15-нa..

публикувано на 07.10.25 в 15:15