Днес, в странджанското село Българи отбелязват празника на светците Константин и Елена (на 3 юни, по стар стил) с традиционни нестинарски игри. Програмата за съботния ден започва с нестинарски обред в сутрешните часове, след това, от 13 до 19 часа ще има прожекции на документалния филм "Стъпки в огъня". Той е съпътстван с фотоизложба на нестинарския обред в Посетителския информационен център "Пътят на нестинарството". Следва фолклорна концертна програма с участието на ансамбъл "Царево" към читалище "Георги Кондолов 1914", а по-късно от 21.30 започват същинските нестинарските игри. За следващия ден, 4 юни, от 10 часа е предвидено шествието с иконите до местностите "Аязмото" и "Одера" на "Св. Елена" с тъпан и гайди.
Българи е от малкото селища, където обичаят нестинарство е запазен в автентичния си вид и до днес. Всяка година, в първите дни на юни, в селото оживява зрелищният ритуал на нестинарите и танцът в транс върху огнената жарава, под звуците на нестинарски тъпан. Така жителите на Българево почитат светците Константин и Елена, покровители на тяхното село.
Историците свързват нестинарството с древни езически практики, почитащи култа към Слънцето. Заради своята неповторимост ритуалът е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
Известността на странджанското село Българи като пазител на автентичните нестинарски игри все повече се увеличава. В селото има няколко къщи за настаняване, но е добре резервациите да се правят отрано, защото понякога местата не достигат, предупреждават от кметството.
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..