Лятото е сезонът на планинските преходи, когато с щеки по пътеки поемат стотици запалени български и чужди туристи. Заради необичайно студената пролет обаче, все още има сняг във високите части на Рила и Пирин, както и на места в Централен Балкан. В останалите планини маршрутите са проходими, а хижите са готови да посрещнат туристи за летния сезон, научаваме от Венцислав Венев, председател на българския туристически съюз (БТС). “Както всяка пролет, прочистваме и подготвяме пътеките за сезона, включително подновяваме маркировката “ – казва той и добавя:
„Трябва да предупредя всички туристи, че има точно определен стандарт на маркировката на БТС. Това е квадрат 10х10 см. с две бели ленти и по средата цветна. Цветовете са жълто, синьо, червено и зелено. Всяка друга маркировка не е на БТС. Това е много важно за безопасността на хората, които се движат по тези маршрути.“
На територията на България минават три от основните трансевропейски пешеходни магистрали - това са Е3, Е4 и Е8. Най-популярно е трасето Е3, което свързва старопланинския връх Ком с нос Емине на Черно море. Е4 стартира от Витоша край София, пресича най-красивите места на Рила и Пирин и се прехвърля към граничната планина Славянка, за да продължи на територията на южната ни съседка Гърция. Е8 пък е за малко по-неопитните планинари. Тя лъкатуши през меките била на Родопите и продължава на територията на Гърция. Доколко обаче тези маршрути са достъпни за туристите?
Повечето маршрути са много добре обезпечени с хижи и заслони. На места обаче не е предвидена база за настаняване и е добре човек да си носи палатка или да търси други варианти за нощуване. По трасето Е3, примерно, в района на градовете Сливен и Котел се препоръчва на туристите да бивакуват на Агликина поляна.
В момента БТС, заедно с партньори от други организации, работи върху създаване на сайт с актуална информация за състоянието на маркировката и условията в хижите. „Хората могат директно да се свързват и с нас, тъй като поддържаме постоянна връзка с нашите 135 дружества из цялата страна, които се грижат за инфраструктурата“ - казва Венев пред Радио България.
Според него разпространен напоследък е т.нар. „лъчев вариант“ на туризъм. Хората отсядат в малко населено място и правят еднодневни преходи до близки планински обекти. Широка популярност придобиват и комбинираните маршрути. Примерно туристите се качват на теснолинейката и стигат до най-високата гара на Балканите в родопското село Аврамово, откъдето продължават вече пеш по маршрут, който ги отвежда до връх Велийца и село Орцево. Там нощуват, след което стигат до красивия град Якоруда и се прибират обратно с теснолинейката.
„Често чужденците пристигат много добре подготвени. Дори повече от нашите туристи. Те са запознати подробно какво ги очаква в България, като настаняване, преходи, маркировки и т.н., но се обаждат при нас, в БТС, за всеки случай. Интересът е основно за Рила и Пирин и малко по-малко за Стара планина. Даже бих казал, че по високата планина е по-вероятно да срещнеш чужденци, отколкото българи“, заключава Венцислав Венев.
Вижте още:
Снимки: БТА
В разгара на лятото търсим прохлада в планините, а месеците юли и август са най-натоварени за хотелите и местата за настаняване по горното поречие на Арда. Нова панорамна гледка ще привлича летуващите по пътеките на Западните Родопи. На 6 юли ще бъде..
И тази година сезонът на Черноморието ни ще започне в началото на юли месец, а пикът ще е през август. Затова пък юни се очертава като слаб месец за почивки у нас. Може би защото все повече сънародници предпочитат в началото на лятото да..
В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..