Старинната камбана на Българската екзархия в Истанбул, където учат възпитаниците на българското неделно училище „Свети Свети Кирил и Методий“, отбеляза края на учебната 2022/2023 година, съобщи БТА. Учениците и учителите отпразнуваха дипломирането и началото на лятната ваканция със специално тържеството, на което освен родителите гост бе и генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев. Председателят на Църковното настоятелство на цариградските българи Димитър Йотев, Юлия Костова, директор на Българското неделно училище “Паисий Хилендарски” в Атина, както и представители на женското дружество „Радост“ към общността на българите в Истанбул също бяха сред официалните гости.
Директорката на училището Невин Ачъкбашиева посочи, че общо 53-ма ученици от 1 до 8 клас на българското неделно училище, успешно са завършили учебната година. Освен български език, ученици са усвоили и познания за историята, географията, културата и изкуството на България, както и за българския фолклор, изконните български традиции и обичаи.
По инициатива на училището беше организиран търг с рисунки, направени от учениците в часовете по изобразително изкуство, приходите от който ще се използват за подпомагане на социално слаби и възрастни хора от общността на цариградските българи.
За втора поредна година на церемонията по връчване на свидетелствата гостуваха и актьори от Столичния куклен театър. Те зарадваха децата с куклен спектакъл по мотиви на едноименната приказка на Астрид Линдгрен “Карлсон, който живее на покрива”.
Българското неделно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в Истанбул е основано през 2015 година, с подкрепата на генералното ни консулство в Истанбул и Църковното настоятелство. В него учат деца на българи, които живеят и работят в Истанбул, както и на турци с корени от България и на смесени семейства.
Българското Министерство на външните работи съобщи, че бурята "Мартиньо" е достигнала Испания и е засегнала тежко испанските автономни области Мадрид (Comunidad de Madrid), Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча и Галисия. Местните власти прогнозират,..
Наричат Шотландия "Земята на храбрите" и я припознават като "Родината на гайдата". Инструмент, който носи в звука си душата на българския фолклор. По неофициални данни "храбрите" българи, които градят живота си на тази северна територия на..
За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..