Княгиня Мария Луиза, дъщеря на цар Борис III, отправи чрез българското посолство в Белград писмо до Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и Община Босилеград. В него дава съгласие за връщане на началното име на Гимназията в Босилеград – „Княгиня Мария Луиза”. Над 30 години училището се нарича само Гимназия, а от откриването през 1941 г., няколко пъти е сменяла името си. Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия миналата година задвижиха инициативата за връщане на първоначалното име.
Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и зам.-кмет на Община Босилеград, каза, че очаква до края на юни Общнският съвет на Босилеград да реши за промяна на името, след което ще се поиска съгласие от сръбското министетството на образованието за промяна на името.
Очакванията са от новата учебна година, през септември, Гимназията в Босилеград отново да носи първото си име „Княгиня Мария Луиза“, предава БТА.
За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..
Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В..
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..