Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев представя новата си книга

Проф. Христо Пимпирев
Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

Днес, 21 юни, е премиерата на книгата "Кредната еволюция на остров Ливингстън, Антарктика" на полярния изследовател проф. Христо Пимпирев. Българския антарктически институт (БАИ) съобщава, че представянето е от 18:00 ч., в новата конферентна зала в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Преди 30 години, по време на самостоятелната българска антарктическа експедиция през астралното лято на 1993-1994 г. започват целенасочените изследвания на остров Ливингстън, където се намира българската полярна база "Св. Климент Охридски". Дотогава проучванията са били единични, от полеви лагери на британски, аржентински, чилийски, полски и испански геолози. В книгата си, проф. Пимпирев прави обобщение на синтезираните данни за стратиграфията и геоложката еволюция на остров Ливингстън през кредния период.

Проф. д-р Христо Пимпирев е преподавател по геология в СУ "Св. Климент Охридски", известен учен и полярен изследовател. Основател и председател е на Българския антарктически институт, директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител е на 31 национални антарктически експедиции. Автор е на десет книги, на осем документални филма и над 250 научни публикации. Той е първият българин, който е поставил националния трибагреник на Южния полюс, на 8 януари 2013 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на благодарността в центъра на Бургас

Външно министерство осъди посегателства срещу синагога и еврейски паметник у нас

Външно министерство остро осъди вандалските прояви срещу синагогата във Варна и срещу Паметника на благодарността в Бургас, който е израз на признателността за спасяването на българските евреи през Втората световна война. Това посочват от..

публикувано на 09.10.25 в 12:12

Часът на Радио България - Брой 67

В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..

публикувано на 09.10.25 в 12:00

Фестивалът "Зелена вълна – 21 век" в Кърджали предлага обучение в бедствени ситуации

Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..

публикувано на 09.10.25 в 07:55