Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народният театър преговаря за сътрудничество с Националния театър на Румъния

Снимка: Народен театър „Иван Вазов“

На двудневна визита на директора на Националния театър на Румъния в Тимишоара Ада Хаусватер по покана на директора на Народния театър Васил Василев в София бяха обсъдени възможностите двете културни институции да си партнират в създаването на проекти и да реализират разменни гостувания.
Хаусватер присъства на представлението на спектакъла "Бурята" на 5 юли, а след това се срещна с режисьора Робърт Уилсън. Тя отправи към Василев покана "Бурята" да гостува в Тимишоара, която тази година е Европейска столица на културата.
Румънската гостенка остана впечатлена от сценичната механизация на Голямата сцена, дело на компанията "Круп-Ман", създадена през 1923 г. Тя сподели, че сградата на театър "Михай Еминеску", както и тази на Народния театър, е построена по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Едно десетилетие в 18 000 кадъра – София през погледа на Иван Шишиев

10 години и 18 000 публикувани кадри – това е равносметката на Иван Шишиев, позволил си да погледне за кратко назад към изминалото десетилетие. Години, в които запечатва безброй моменти, лица и символни места в българската столица.   Страницата..

публикувано на 12.09.25 в 09:25

Софийската филхармония открива сезона с бляскав солист и напълно разпродадена зала

На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..

публикувано на 09.09.25 в 10:35

Принцеса Теодора и Esperanza for Life с гала концерт в подкрепа на деца в риск

На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..

публикувано на 08.09.25 в 18:05