От 19 до 21 юли 2023 г. Великотърновският университет е домакин на Петата международна Еразъм+ седмица „Български училища зад граница“. Участие ще вземат 66 представители от 13 държави - Испания, Гърция, Кипър, Италия, Франция, Германия, Австрия, Чехия, Румъния, Сърбия, Република Северна Македония, Албания, Обединени арабски емирства. Те ще споделят опит и добри практики в организацията на обучението в българските неделни училища зад граница.
По програмата "Еразъм +" е създадена и безплатната електронна учебна платформа „Дигитална раница – моята България“, предназначена за неделните български училища в чужбина, която надгражда учебниците на хартия, разказа пред кореспондентката на БНР във Велико Търново Здравка Маслянкова ръководителят на проекта от ВТУ проф. Димитър Симеонов. Дигиталната раница е предназначена за учениците от I до VII клас по задължителните за обучение предмети - български език, география и история. В нея са предвидени електронни тестове по география и икономика, история и цивилизация за контрол и самоконтрол, понятиен речник, както и креативни идеи в рубриката „Да учим различно“.
В София бе представена новата книга "Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913-2024)". Изследването на доц. Спас Ташев демограф в Българската академия на науките е издадено с подкрепата на..
Изложба "България в моите мечти" с рисунки на деца от български общности в чужбина се открива днес в столичния Дом на културата "Средец". Ще бъдат показани творби на отличени малки художници в конкурса на агенцията през миналата година. "Сред..
За осми път се организира информационна кампания на висшите училища в България, насочена към младежи от българските общности зад граница. Организатор е българското училище "Родна стряха" в Кипър с подкрепата на Министерството на образованието и..
Наситен с позитивни емоции, щастие и усмивки е настоящият месец май за възпитаниците на "Малко българско училище в Чикаго". Поводът е поредицата от..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската..