Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се доброволци, които да преподават български език в Аржентина

| обновено на 21.07.23 в 16:33
Пред паметника на Васил Левски в Лас Бреняс
Снимка: FB /Райна Манджукова

Българският език е основната пречка за връзка с прародината на хората с българско самосъзнание в Аржентина – посочи пред Радио България Райна Манджукова. Тя е първият ръководител на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), който в края на юни посети българската общност в южноамериканската държава. Един от най-важните изводи от това пътуване е, че хората искат да учат български език: "Не им е нужно да учат граматиката, те искат да говорят. И от дума на дума, ни подсказаха решението – доброволчество" – уточни г-жа Манджукова и отправи апел към аудиторията на Радио България: 

„Ако има желаещи хора, дори да не са с българска филология, които искат да ги изпратим в Аржентина за 2-3 месеца да преподават български на нашите сънародници там, да се обръщат към ИАБЧ. Ако има хореографи, които са готови да отидат – обръщайте се към Агенцията!“ 


Сънародниците ни в Аржентина са готови да поемат престоя и дневните разходи на евентуалните доброволци, държавата ни обаче трябва да направи останалото – да осигури средства за пътуване – 1500 евро е билетът за отиване и връщане. Това би било от огромна полза за запазването на българското самосъзнание сред аржентинците с български корени, категорична е Райна Манджукова: 


„Хората, с които се срещнах в Аржентина излъчват толкова много българско, че дори липсата на език не пречи това да се усети. Но това е много силен сигнал, че ако в момента не изработим тази единна държавна политика, базирана на диференцирания подход към различните общности, след 30 години ще имаме Аржентина в Германия, Аржентина в Англия и пр., т.е. ще имаме същата ситуация, в която хората ще са с български фамилии, ще се гордеят, че са българи, ще играят български хора, но няма да говорят български.“ 

Как държавата ни би могла да съдейства на диаспората ни в Аржентина да съхрани връзките си с България, какво е общото между българите в Аржентина и Албания и можем ли да очакваме синхронизация на законодателството, касаещо хората с българско самосъзнание по света – отговори на всички въпроси ще откриете в предаването "България днес", от 20 юли 2023г. 

Текст: Елена Каркаланова

Снимки: Facebook / Райна Манджукова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Прага отваря врати българското средно училище "Д-р Петър Берон"

Българското средно училище "Д-р Петър Берон" в Прага тържествено открива днес новата учебна 2024/2025 година. Това е единственото българско държавно училище на територията на Чешката Република. През 1947 г. България и Чехословакия подписват договор, в..

публикувано на 16.09.24 в 06:10
Църквата „Свети Стефан“ - средището на българщината в истанбулския квартал „Фенер“

Подготвят 4-дневна екскурзия в България за българчета от Турция

В рамките на посещението си в Истанбул за участие в туристическия форум „България – открий и сподели“ министърът на туризма Евтим Милошев се срещна с Димитри Йотеф, председател на Фондацията на православните църкви на българската екзархия в Истанбул и с..

публикувано на 15.09.24 в 14:29

Започна учебната година за българското училище в Истанбул

Училищният звънец призова на 14 септември над 65 ученици и преподаватели в българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Истанбул. В Българската екзархия, където се помещава единственото българско училище в мегаполиса се проведе тържество за..

публикувано на 14.09.24 в 17:16