4 часа сръбските власти на граничния пункт „Рибарци - Олтоманци“ не допускаха да влезе в Сърбия българинът Александър Димитров от Босилеград. Причината е, че носи книги на български език. Това са три броя на „Елегия за Краището, която описва съдбата на българите в Западните покрайнини“. Автор е бившият консул на България в Ниш Едвин Сугарев.
„Не нарушавам закона и властите нямат никакъв аргумент да ме притесняват", казва Димитров, пред БТА, който е и дописник на агенцията в Босилеград. Според сръбските правила той може да носи до 3 книги от едно заглавие през митницата. "Говорих с консула на България в Ниш Димитър Цанев, той ме подкрепи и обеща да говори с властите", посочи Димитров.
Инцидентът се случва в навечерието на работното посещение в Босилеград на ръководителя на отдела за сътрудничество при Делегацията на ЕС в Сърбия Никола Бертолини. На 10 август Бертолини ще се срещне по социални проекти с местната власт.
"Призовавам властите за спешни действия по казуса, незабавно ще сезирам Европейската комисия за поредното неспазване на човешките права и свободи!" - заяви Илхан Кючюк, президент на политическа партия „Алианс на либералите и демократите за Европа“ и член на Европарламента от групата на „Обнови Европа“.
Съединението прави силата – този национален девиз ще изпитат на 8 май с условностите на времето и огромното разстояние от родината българите в Голямата ябълка – Ню Йорк. От 19 часа местно време Генералното консулство на страната ни и NYC..
Делят ни 10 часа от България, но сънародниците ни на Западния бряг на САЩ милеят за всичко българско и родно, сподели пред Радио България Мария Самичкова, говорител на Българската асоциация в Невада. По тази причина за четвърти път те организират в Лас..
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ, предоставена от България след трагедията от пожара в дискотеката в Кочани. Изтъква се и приносът при..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската..