Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал "Синия Дунав" във Видин събира фолклорни изпълнители от цяла България

Снимка: Община Видин

За четвърта поредна година Видин е домакин на Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав". Събитието в Крайдунавския парк на града продължава до неделя – 3 септември.

Голямата мисия на фестивала е да съхрани, популяризира и развие българския фолклор, бит, култура и родно производство. За целта в тридневната програма на сцената ще излязат много популярни фолклорни изпълнители. Лятната сцена пред Художествена галерия "Никола Петров" ще се оглася и от изпълненията на самодейни състави от северозападния край, но също така и от КюстендилПазарджикВарна, Свищов и др.

Около площада на Видин са организирани павилиони на занаятчии и производители на традиционни храни и напитки.

На 2 септември, в кулминацията на фестивалната програма, публиката ще се наслади на истински спектакъл, поднесен от Държавния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", който има над 70-годишна история в работата с изворен фолклор и превръщането му в сценично изкуство.

На 3 септември популярната певица Деси Добрева ще потопи публиката в магията на българското фолклорно песенно изкуство, поднесено в по-съвременен и модерен стил.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25