Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български и сръбски деца учиха за България чрез изкуство

Снимка: Българо-сръбски център Враня / ИАБЧ

Деца от български и сръбски произход от Враня, Владичин Хан, Сурдулица, Босилеград, Лесковац, Пирот и Цариброд участваха в работилници по проекта „Културна дипломация и младите хора – мост на развитието на българо-сръбските отношения“, съобщи Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Инициативата осъществиха Българо-сръбският център във Враня и Генералното консулство на България в Ниш, подпомогнати от ИАБЧ.

Целта на проекта е да запознае участниците с нашата култура и те да се гордеят с корените си, а тези със сръбски произход да изградят добро отношение към страната ни и без предразсъдъци. Децата се включиха в работилница по рисуване на характерни за България мотиви върху платно, изработиха мартеници, представиха традиционни български инструменти и българска музика.

Последния си ден младите хора прекараха в София, където посетиха Националния исторически музей и разгледаха основните забележителности на града. Те се срещнаха и с изпълнителния директор на ИАБЧ Райна Манджукова, за да поговорят за идеите за своето бъдеще.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Медея" на Народния театър получи голямата награда на фестивал в Скопие

Спектакълът на Народния театър "Медея" спечели "Гран При" на 19-ото издание на фестивала "Скупи" в Северна Македония, съобщават от трупата. Постановката е създадена спекциално за театъра от световноизвестното дуо режисьорът Деклан Донелан и Ник..

публикувано на 06.10.25 в 13:21

"Соколът" на Цвети Делийска с награда от престижен фотофестивал в Тоскана

Българска фотография на Цвети Делийска получи международно признание. Кадърът The Falconer бе награден от Siena Awards.  Портретът на Анани Любенов и неговата вярна орлица Хуба е отличен в категория “Хора“.  Това признание е не само лична чест,..

публикувано на 06.10.25 в 11:41
Снимка: Facebook /Антон-Константин Анастасов

Пътешествие в сюрреалистичния свят на Антон-Константин Анастасов

Нуждаем се от доза смелост, за да проходим коридор, дал убежище на същества, родени във фантазмена вселена. Но има и надежда, ако се изгубим – достатъчно е да сменим гледната си точка. Тогава ще превърнем ужаса в надежда, илюзията в истина и..

публикувано на 03.10.25 в 16:35