Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освещават новия параклис “Св. Архангел Михаил” над гърменското село Дъбница

Снимка: БТА

Новият параклис “Св. Архангел Михаил” над гърменското село Дъбница днес ще бъде осветен, съобщи Симеон Чеков, който е един от инициаторите за построяването му.

Изграждането на параклиса започва през 2020 г. с даренията на много хора и труда на жители от цялата околност. Три години по-късно той вече има иконостас, олтар, престол – всичко необходимо, за да се извършват в него богослужения, кръщения, венчавки. Пространството около храма също е облагородено с кътове за отдих, детска площадка, алеи, готов е и пътят до свещеното място.


Някога в местноста е имало крепост, а на върха археолози, проучващи района около Дъбница, са открили основи на стара църква. Близо до археологическия обект има аязмо, а вече и голям параклис, където миряните да отправят своите молитви, да запалят свещ и да отпочинат, казва още Симеон Чеков.

Основният камък в олтара на параклиса е поставен от Неврокопския митрополит Серафим, който ще освети и вече завършения храм. Празникът ще започне в 6,00 ч. с Божествена света литургия, а за желаещите да присъстват е осигурен безплатен транспорт в 05,45 ч. от центъра на селото.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15