В разположения в Розовата долина град Гурково днес се провежда “Био рали” или състезание с шарени каручки, теглени от магарета. Според организаторите зевзеци ралито е по образ и подобие на Формула 1, но с биологична тяга и преминава под мотото “Долу магариите у човека, да уважаваме човещината в магарето!”.
Идеята се ражда през 1971 г. в една студентска квартира в София, в която трима студенти обещават на колежките си незабравими преживявания в родния си град. Така организират в Гурково първото био рали в света.
В Гурково играят магарофутбол и почитат магарето в музей
Единственото условие за участие в състезанието е да изрисуваш магарешката каручка според своите фантазия и талант. Някои я превръщат в космически кораб, други в линейка, комбайн, пиратски кораб.
“Био рали” предлага съперничество в пет дисциплини – най-добре украсена каручка, бързо впрягане и разпрягане, надбягване, гола кушия (не означава без дрехи, а без самар) и дърпане с магарешки каручки за сила и издръжливост.
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..