Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Късметът за Новата година се открива в питка, орехи или в... менче с пръстени

Гадания, вярвания и предсказания на прага на годината

7
Снимка: архив

Първи януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и Васильовден, тъй като православната църква почита вселенския отец и учител Св. Василий Велики. Имен ден празнуват десетки хиляди българи с имена Васил, Васко, Василка, Василена и пр.

Голяма част от съвременниците ни продължават да спазват вековните български традиции, свързани с посрещането на Новата година и първия ден от календара. Обикновено новогодишната трапеза е пищна и богата, като на масата задължително присъства месо, вино, ядки, плодове, новогодишна баница с късмети и новогодишна погача с паричка, за да се разбере кой член от семейството какъв късмет ще има през цялата година. Една от най-разпространените традиции е да се посещават роднини и приятели, като се изказват пожелания за щастие и успех. Често се организират семейни обеди или вечери, където семейството, заедно с роднини и приятели се наслаждават на традиционни български ястия с боб, кисело зеле, свинско месо – символ на изобилие и благополучие през новата година.


Домът ни трябва да бъде чист и спретнат, като има и старо поверие, че в деня, в който посрещаме Новата година трябва да сме облечени с най-хубавите си нови дрехи, така годината за нас, ще бъде плодотворна и изобилна.

"На 31 декември се прави третата кадена вечеря (Първата е на Игнажден – 20.12, а втората – на Бъдни вечер). Вярва се, че с прекадяването с въглен и тамян се пречиства домът от зли сили, които бродят по това време на годината" – напомня ни етнографът Мария Боянова от  Посетителския център към Етнографския музей в София:

"Мръсните дни все още продължават – те са до 6 януари, Йордановден, когато е кръщението на Иисус Христос и на практика вече става неуязвим. Нечистите сили тогава се изтеглят вече, но, така или иначе, мръсните дни отбелязват този период на преход, те са наистина свързани с Новата година. На трапезата съответно са включени задължително баница с късмети, питка с паричка, а късметът идва при този човек, който извади паричката. А пък дряновите пъпки, които се слагат в баницата като късмет – те са също заредени с послание, като всеки изтегля някакво наричане, закодирано в дряновата клонка. 


Имаме също така и гадаене с ореховите ядки и черупки съответно. В зависимост от това каква е ядката вътре, се определя и годината за съответния човек. И още едно старинно гадание е с люспи от лук. Изваждат се дванадесет люспи от лук и се слага сол във всяка от тях и се наричат всяка за отделен месец в годината. Те престояват така през нощта, а на сутринта се гледа къде тя се е стопила и къде е останала суха в люспата – така се познава кой месец ще бъде влажен и кой ще бъде сух в идната година."

Част от старинните обичаи са достигнали до наши дни, но има и такива, които са на път да изчезнат. За един от тях, свързан с нощта срещу Васильовден научаваме чрез разказа на специалиста от Етнографския музей:

"Важно е да отбележим, че вечерта на 31 декември започва обичаят наречен ладуване (прави се и на други големи празници през годината – бел. ред.). Момите в селото се събират и в едно сребърно менче всяка поставя пръстен, гривна или друг накит. Съдът се покрива с червен плат и се оставя да нощува под трендафил под звездите. 


На сутринта на първи януари се взима това менче и малко момиченце, което трябва да е последно родено дете в семейството, вади пръстените един по един и започва да нарича – съответно коя мома, за кой ерген ще се омъжи. Тук е важно да се отбележи ролята на това малко момиченце, защото щом то е толкова малко и неразбиращо, идеята е Божията воля да говори чрез него. То не е в състояние да манипулира по собствено усмотрение наричането. Съответно виждаме гадания за любов, за плодородието и за късмета през годината. 


Всички тези неща започват с Новата година и отразяват очакванията на хората за идните месеци. А паричка в питката има и за Нова година, като тази на Бъдни вечер, която се появява на по-късен етап в празничната обредност."

С настъпването на Нова година тръгвали да обикалят сурвакарите – със зловещи маски и шумни звънци те огласяли някога улиците.

"В днешно време, поради промяната в календара, сурвакарите се появяват на 13 срещу 14 януари  – те са точно една от предпазните мерки, които общността предприема, за да се защити от злите сили" – казва още Мария Боянова:


"Кукерите са по-скоро пролетните маскирани мъже, които са свързани вече и с Великден, когато започват Великденските пости. Тогава, в първата седмица излизат и тези кукери. Съответно те са характерни за Източна България, но пак имат много регионални названия – пояснява етнографът. – Сурвакари и кукери е най-общото групиране, което можем да направим между зимните и пролетните маскирания. Но те имат и всякакви други названия – бабугери, джамалари, старци, така че всяко населено място си ги нарича по собствен начин. Напоследък има интерес сред българите за връщане към тези стари обичаи, вярвания и практики. Това е показателно дори само с книгите, които излизат по темата напоследък, но не всяка от тях може да бъде надежден източник."

Важни са обаче вярата и позитивните мисли, с които гледаме напред в бъдещето. Нека 2025-а донесе мир, здраве и благоденствие на всички хора по света!

Вижте още:

Снимки: БТА, БГНЕС, БНР-Варна, etropole.bg, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Неделното училище в гр. Мирес, о. Крит

Българите на остров Крит имат пет училища, но се нуждаят от консулска служба

"Сдружението на българите на остров Крит" (гр. Βουλγαρική Ένωση της Κρήτης) вече девет години полага усилия да бъде мост между България и сънародниците ни в най-южната гръцка територия, замествайки понякога най-нужния елемент – държавата. Сред целите,..

публикувано на 02.01.25 в 09:40