Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как са се обличали гражданите преди два века

Изложба в Националния политехнически музей показва Брезник от ХІХ век

Снимка: НПМ

В рамките на Европейските дни на наследството, на 16 септември Националният политехнически музей представя гостуващата изложба „Традиция и модерност – градско облекло от края на ХІХ до средата на ХХ век“. Подготвена от Общинския исторически музей в Брезник, експозицията представя промените на модата и настъпилите чрез това трансформации в живота на града. Богата колекция от фотографии, съхранена от музея в Брезник, е запечатала елегантни рокли и костюми, характерни за градската мода преди повече от век и половина. Посетителите могат да видят и филма "Традиция и модерност", а изложбата остава в Националния политехнически музей до 28 октомври. 

В края на ХІХ век Брезник, както и цялото българско следосвобожденско общество се модернизира и се отваря за новостите, които навлизат от запад. Формира се нова градска култура. Брезничани започват да споделят западния начин на живот във всичките му проявления, включително европейските обноски и мода, казват от музея в града.


Наред с красивите автентични тоалети, важно присъствие в изложбата е и уникалната колекция от прецизно и достоверно изработени копия на градски облекла по снимки на хора, живели в Брезник в края на ХІХ и началото на ХХ век. Колекцията е изработена от дизайнерката Александра Петрова. В тях личи духът на епохата, усеща се дори характерът на хората, които са ги носили. Оживяват реални личности, които са живели в Брезник преди повече от 150 години.

Снимки: Национален политехнически музей, Общински музей - Брезник

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50