По повод 83-годишнината от подписването на Крайовския договор и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, на сайта на Регионалния исторически музей в Добрич могат да се видят мултимедийните презентации „Добруджа зове“ и „Добрич ликува“.
Богатият снимков материал проследява паметните събития от есента на 1940 г. Показани са моменти от работата на нашата делегация в румънския град Крайова до подписването на договора на 7 септември, навлизането на българската армия в Южна Добруджа, което се случва в периода между 21 септември и 1 октомври 1940 г. Снимките са запечатали радостта на добруджанци при посрещането на българските воини в Балчик и Тутракан на 21 септември, Добрич и Каварна на 25 септември, Силистра на 1 октомври.
Показана е и трагедията на българите от Северна Добруджа, които по силата на договора са принудени да се преселят на юг. Близо 70 хиляди севернодобруджанци са настанени в градовете и селата на Южна Добруджа. В презентациите са използвани снимки от фондовете на Историческите музеи на Добрич, Силистра,Тутракан, Генерал Тошево и от богатата колекция от стари стъклени негативи на паметници на културата, снимани из българските земи в началото на миналия век, съхранена от американското семейство Нели и Роберт Гипсън, известна като архив „Гипсън“.
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..