Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скитски скиптър на 2500 години откриха в Солницата край Провадия

Снимка: Радио Варна

В последните за сезона дни от археологическите разкопки на праисторическия комплекс "Провадия – Солницата", учените попаднаха на уникален костен скиптър, принадлежал на скитски военачалник от V век пр.Хр., съобщи БТА. Скиптърът е дълъг 39 сантиметра, а дръжката е от две части от кост, които са слепени. В долната си част тя е обхваната от муфа и има дупка, което подсказва, че най-вероятно скиптърът е окачван някъде, твърди акад. Васил Николов, ръководител на разкопките. 


Връзката между главата и дръжката на скиптъра е изключително прецизно направена. Самата глава е резбована в типичния за скитите зверилен стил. Погледната от едната страна, тя е като клюн на орел, но от другата, древният майстор е изрязал антропоморфен образ, върху който клюнът изглежда като шапка.

Вижте още :

Новооткритият скиптър е невероятно постижение на изкуството от онова време, твърди акад. Николов и допълва, че скитските гробове са нещо много рядко срещано в днешна Североизточна България и че до момента са открити едва четири или пет.

Праисторически комплекс „Провадия – Солницата”
Край човешките кости са намерени и такива на кон, малко кученце и костенурка. Войнът е бил погребан с железен нож, но през вековете оръжието е корозирало и е в много лошо състояние.

Скитите са степно и полустепно население, което достига до Дунав през VII век пр. Хр..Те са навлизали в територията на днешна България, но няма данни да са се били с местните. За пръв път сега е открит гроб в селищна могила, твърди акад. Николов. Той уточни, че свидетелство за етническата принадлежност на воина е и начинът, по който е положено тялото му – с отворени крака, единият леко свит.

Снимки: Радио Варна, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15