Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френски грош озадачи археолози при разкопките на средновековния град Русокастро

Снимка: РИМ – Бургас

Нова ценна находка излезе наяве по време на разкопките на средновековния български град Русокастро. При проучването на монументалната му крепостна стена археолозите попаднаха на сребърен грош (торнезе), отсечен в кралство Франция. Малка част от монетата липсва, но точно в тази липсваща част присъства елементът, от който може да стане ясно кой владетел я е отсякъл, съобщават от Регионален исторически музей – Бургас.


Учените се двоумят дали това е крал Луи IX или крал Луи Х, но са категорични за едно – че подобни монети са изключителна рядкост за Балканите.

Вижте още :

Находката поставя въпроса за динамичните процеси при различни търговски операции по време на средновековието в Източната част на Балканите. Очевидно по това време хората в региона са използвали и сребърни френски монети. Другото обяснение за присъствието на тази монета в Русокастро е свързана с директния достъп на посетители или жители на града с френска сребърна валута.

Разкопките на средновековния български град Русокастро се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас, и са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България.

Снимки: Регионален исторически музей – Бургас

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17