След изненадващите терористични атаки на организация „Хамас“ над държавата Израел, българските власти оцениха нивото на терористична заплаха към страната ни като ниско, с изключение на места като летища, гари, синагоги, туристи от държавата Израел, към които нивото на риск е повишено на жълто.
До момента на територията на България няма вълна на бежанци от Израел, посочи пред Радио България Максим Делчев, образователен директор в Организацията на евреите в България – „Шалом“. Те подпомагат работата на посолството на Израел у нас по отношение на нуждаещите се от съдействие евреи.
„Към момента на българска територия няма пристигнали евреи, които да са бежанци по смисъла на международното право – уточни Максим Делчев. – Нашата задача сега е да помогнем на израелците, дошли тук на почивка, тъй като знаете, че България е туристическа дестинация, а техните полети сега са отменени. Можем да им помогнем с това да намерят подслон или да им подсигурим нужното, свързано с еврейската религия.“
Делчев увери, че работят по всеки случай и молба за съдействие, който получат, но нито той, нито посолството на Израел у нас разполагат с информация какъв е броят на израелските граждани на българска територия.
„Моите молитви са каквото и да се случи, то да е бързо и по-скоро да се стигне до мирно решение на въпроса, а виновниците за тази ескалация да поемат своята отговорност. Що се отнася до това колко ще продължи, надявам се да премине бързо и с цената на по-малко жертви“ – каза представителят на „Шалом“ Максим Делчев.
Вижте още:

В петък, 21 ноември, над централните и източните райони ще има по-съществени разкъсвания и временни намаления на облачността. В Източна България и на север от планините ще духа умерен и силен, поривист югозападен вятър, докато в равнините и котловините..
Министърът на външните работи Георг Георгиев взе участие в редовното заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС, което се проведе в Брюксел. Министрите разгледаха ангажиментите на ЕС към сигурността на Украйна и продължаването на всеобхватната..
България ще открие почетно консулство в Италия със седалище в Триест и консулски окръг, обхващащ територията на област Фриули-Венеция Джулия, съобщиха от правителствената пресслужба. Функциите на почетно консулско длъжностно лице в..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в..