На 20 октомври стартира 11-ото издание на международния турнир “Математика без граници”. Надпреварата дава възможност на ученици на възраст от 7 до 18 години от цял свят, включително и от българските общности зад граница да премерят сили в решаване на математически задачи.
Участниците се състезават в 8 отделни групи - от 1 до 8 клас, и в обща 9-а група – от 9 до 12 клас. Турнирът има 2 дистанционни кръга, които се провеждат в училищата партньори (1 кръг: от 20 до 30 октомври и 2 кръг: от 1 до 10 февруари). Полуфиналът е през април 2024 г. в Стара Загора, а финалът през лятото в Несебър. Организатор е фондация „Математика без граници“.
За първи път през тази година турнирът ще се проведе и в САЩ, а домакин е Българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк, информират от учебното заведение. „Всички желаещи на възраст от 7 години до 18 години са поканени да премерят силите си в решаването на забавни задачи в Есенния кръг на турнира, който ще се състои от 8:30 часа в неделя, 22 октомври, 2023 г.“ – пишат от училището във фейсбук страницата си и изразяват надежда, че участието в това занимателно състезание, ще събуди интереса на повече ученици към математиката.
Желаещите да се явят на Есенния кръг на турнира, трябва да се регистрират тук: https://forms.gle/pmdAnEryx6wiMLET9. Повече информация за турнира може да се намери на уебсайта: http://www.mathwithoutborders.bg/.
Снимики: pixabay.com, mathwithoutborders.bg, facebook.com/hristobotevschool
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..