Русенският митрополит Наум и протойерей Кирил Синев, свещеникът на българите в Румъния, са в Букурещ, за да почетат на 27 октомври паметта на духовния покровител на града - Св. Димитър Басарбовски. Те ще се включат в празничната литургия за честването в Патриаршеската катедрала в румънската столица, където се пазят мощите на светеца.
Празникът в чест на един от най-обичаните светци в Румъния, който е родом българин, предшества почитането на българската царица Теодора Търновска, която на 28 октомври 2022 г. беше канонизирана от Румънската църква с името Св. Теофана Басараб. Дори след векове божиите угодници Св. Димитър Басарбовски и търновската царица с влашки произход Св. Преподобна Теофана Басараб са духовни мостове сред православните народи, а почитта към тях събира хората в молитва и ги сплотява в днешните размирни времена, казва протойерей Синев.
“На 28 октомври за втора поредна година се чества паметта на Св. Теофана Басараб. Дъщеря на влашкия воевода Иванко Басараб (1321-1352), тя се омъжва за Иван Александър, докато е ловешки деспот. Ражда му 5 деца. За съжаление, трябва да изпие горчивата чаша, преживявайки смъртта на двамата си сина Иван Асен IV и Михаил Асен, както и развода с търновския цар. Царица Теодора завършва уединено живота си в манастир под името Теофана”, разказва отец Синев пред кореспондента на БТА в Букурещ Мартина Ганчева.
Българи и румънци ще отбележат паметта на Св. Теофана с отслужване на Божествена света литургия в историческата скална обител "Св. Архангел Михаил“ край русенското село Иваново, където се намира единственото съхранено нейно изображение като ктитор на храма.
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..