Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румънци и българи честват Св. Димитър Басарбовски и Св. Теофано Басараб

Патриаршеската катедрала в Букурещ
Снимка: БТА

Русенският митрополит Наум и протойерей Кирил Синев, свещеникът на българите в Румъния, са в Букурещ, за да почетат на 27 октомври паметта на духовния покровител на града - Св. Димитър Басарбовски. Те ще се включат в празничната литургия за честването в Патриаршеската катедрала в румънската столица, където се пазят мощите на светеца.

Празникът в чест на един от най-обичаните светци в Румъния, който е родом българин, предшества почитането на българската царица Теодора Търновска, която на 28 октомври 2022 г. беше канонизирана от Румънската църква с името Св. Теофана Басараб. Дори след векове божиите угодници Св. Димитър Басарбовски и търновската царица с влашки произход Св. Преподобна Теофана Басараб са духовни мостове сред православните народи, а почитта към тях събира хората в молитва и ги сплотява в днешните размирни времена, казва протойерей Синев.

“На 28 октомври за втора поредна година се чества паметта на Св. Теофана Басараб. Дъщеря на влашкия воевода Иванко Басараб (1321-1352), тя се омъжва за Иван Александър, докато е ловешки деспот. Ражда му 5 деца. За съжаление, трябва да изпие горчивата чаша, преживявайки смъртта на двамата си сина Иван Асен IV и Михаил Асен, както и развода с търновския цар. Царица Теодора завършва уединено живота си в манастир под името Теофана”, разказва отец Синев пред кореспондента на БТА в Букурещ Мартина Ганчева.

Българи и румънци ще отбележат паметта на Св. Теофана с отслужване на Божествена света литургия в историческата скална обител "Св. Архангел Михаил“ край русенското село Иваново, където се намира единственото съхранено нейно изображение като ктитор на храма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34