Русенският митрополит Наум и протойерей Кирил Синев, свещеникът на българите в Румъния, са в Букурещ, за да почетат на 27 октомври паметта на духовния покровител на града - Св. Димитър Басарбовски. Те ще се включат в празничната литургия за честването в Патриаршеската катедрала в румънската столица, където се пазят мощите на светеца.
Празникът в чест на един от най-обичаните светци в Румъния, който е родом българин, предшества почитането на българската царица Теодора Търновска, която на 28 октомври 2022 г. беше канонизирана от Румънската църква с името Св. Теофана Басараб. Дори след векове божиите угодници Св. Димитър Басарбовски и търновската царица с влашки произход Св. Преподобна Теофана Басараб са духовни мостове сред православните народи, а почитта към тях събира хората в молитва и ги сплотява в днешните размирни времена, казва протойерей Синев.
“На 28 октомври за втора поредна година се чества паметта на Св. Теофана Басараб. Дъщеря на влашкия воевода Иванко Басараб (1321-1352), тя се омъжва за Иван Александър, докато е ловешки деспот. Ражда му 5 деца. За съжаление, трябва да изпие горчивата чаша, преживявайки смъртта на двамата си сина Иван Асен IV и Михаил Асен, както и развода с търновския цар. Царица Теодора завършва уединено живота си в манастир под името Теофана”, разказва отец Синев пред кореспондента на БТА в Букурещ Мартина Ганчева.
Българи и румънци ще отбележат паметта на Св. Теофана с отслужване на Божествена света литургия в историческата скална обител "Св. Архангел Михаил“ край русенското село Иваново, където се намира единственото съхранено нейно изображение като ктитор на храма.
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за..