Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 125 години от освещаването на желязната църква "Свети Стефан“ в Истанбул

Снимка: mfa.bg

Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел посети българската желязна църква "Св. Стефан“ в Истанбул, заедно с министъра на културата Кръстю Кръстев.

През 2023 г. се навършват 125 г. от освещаването на храма. Вицепремиерът подчерта, че църквата е символ на българското национално единство, обединение, светлина и бъдеще. Габриел отдаде дълбока почит на родолюбивите българи, съхранили българското културно-историческо наследство и изрази надежда, че то ще бъде запазено за бъдещите поколения.

Тържествата за годишнината бяха открити с литургия, водена от митрополита на Силиври Максим и архимандрит Харалампий Ничев. Беше открита изложбата "Желязната църква "Св. Стефан“ и българската памет на Цариградските българи“.


Габриел разговаря с Настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в гр. Истанбул и на Фондацията на Българската православна църква "Св. Георги“ в Одрин. Тя приветства усилията им за опазване на българското културно-историческо наследство в Турция. "Можете да разчитате на подкрепата на българската държава“, заяви вицепремиерът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05