"Българите имат подчертан стремеж към национално самоопределение и силно желание да се върнат назад във времето, за да опознаят произхода си и да доизградят своята идентичност, която явно им е била насилствено отнета покрай дългите години на господство и влияния на други народи." Така започна разговорът ни с Изабела Маркета в студиото на Радио България. Тя е италианка, родом от Матера и е археолог със специалност Средновековие. Познава добре историята на България и твърди, че ние се движим по един раздвоен път:
"От една страна, сте обърнати с лице към модерния свят под влиянието на останалите народи, които не търсят своята идентичност, а се стремят към приобщаване, които се възприемат като граждани на света. От друга страна, вие сте обърнати към корените си. И в качеството си на археолог, срещата ми с хора, които искат много силно да се докоснат до собствената си история и да възстановят връзката с предците си, силно ме впечатлява, защото именно историята е моето работно поле" – казва Изабела Маркета.
Преди дни италианският археолог посети страната ни във връзка с представянето в Нов български университет на документалния филм "Алцек и българите в средновековна Италия" на Росица Лазарова – Сбаралия и колегата от Радио България Иво Иванов. Лентата изследва българската следа в историята на Апенините и заселването по тези земи на Алцек, предполагаемия брат на хан Аспарух – основателят на българската държава. Консултант на филма е самата Изабела Маркета в качеството й на куратор на експозиция в археологическия музей на град Кампобасо, съдържаща сензационни находки, свързани с българската история.
Преди години, в средновековен некропол в близкото селище Кампокиаро археолози попадат на загадъчни гробове – войни, погребани с цялото им бойно снаряжение, заедно с конете им. Твърди се, че находките са с прабългарски произход.
Вижте трейлъра на документалния филм "Алцек и българите в средновековна Италия"
"Това са многобройни гробове с характеристики, които оприличават местното население с хората от ранносредновековна България. Средновековният отдел на музея на Кампобасо дори спечели, престижно италианско отличие през 2017 г. , защото въпросните находки разкриват много точно този съществен отрязък от миналото на регион Молизе, който е тясно свързан с българската история" – обяснява Изабела Маркета.
Според италианския археолог местното население е имало продължителни контакти с общности от български произход. А някои традиции, най-вече в по-малките селища, продължават да са живи. Например на места в Молизе се месят хлябове, които са много подобни на нашите ритуални хлябове, имаме сходство и в старинните носии. Съществуват и много думи в местните диалекти, които могат да бъдат оприличени на български думи. "Освен че изследва този отрязък на взаимодействие от археологическа гледна точка, филмът "Алцек и българите в средновековна Италия" представя нещо много съществено – виждаме как връзката с България се е утвърдила във времето чрез различни легенди и народни приказки, предавани през поколенията, които са станали част и от местното културно наследство" – казва Изабела Маркета. През VІІ век Алцек се заселва в Южна Италия по покана на лангобардите, които по това време воювали с византийците.
"Твърдят за лангобардите, че са поканили Алцек в Италия, за да защитава границите им с Византия. Навремето не е имало телефони и интернет, но народите добре са се познавали и са поддържали контакти. Не случайно лангобардите се обърнали за помощ именно към Алцек. Те са знаели, че прабългарите са много добри войни и че ще ги защитят, при това в момент, когато те не са разполагали със собствена земя. В наши дни археологическите находки потвърждават писмените източници, свързани с този отрязък на историята" – казва в заключение Изабела Маркета пред Радио България.
Вижте още :
Снимки: Иво Иванов, Венета Николова
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..