Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славонски гозби от с. Горна Митрополия дегустираме в София

Снимка: festivali.eu

Кулинарен празник "Славонски гозби от с. Горна Митрополия" ще бъде проведен на 3 декември, неделя, от 12.00 ч. в Парка пред НДК в София. Посетителите ще могат да опитат традиционни славонски гозби и да се запознаят с традициите на сланвонците. Ще се предлагат капустник - изпечена питка със зеле, фаанке - пържени бухти с пудра захар, и много други вкусни и интересни ястия.
Славонската общност в България е малка и концентрирана в няколко села в област Плевен, като най-многобройна е в селата Горна Митрополия, Подем и Бръшляница, посочват организаторите на събитието. Те са били насърчавани от княз Александър I Батенберг да се преселват от земите на днешна Словакия в слабо заселени или незаселени земи и села на Северна България.



В село Горна Митрополия около сто славонски семейства пристигат през 1897 г. и само за няколко години успяват да облагородят и превърнат в земеделски пустеещите преди това земи. Съжителството между словаци и българи в с. Горна Митрополия води до тяхното сближаване и оставя следи в ежедневието по отношение на речник, култура, традиционни ястия и обичаи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Царски символи от Второто българско царство красят сграфито керамиката на новите майстори

Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..

публикувано на 09.05.25 в 13:25

На гергьовски курбан в параклиса "Св. Георги" в Пирдоп

Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...

публикувано на 06.05.25 в 07:30

Чехът Лудвик Куба посвещава том на народните песни по българските земи

В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..

публикувано на 28.04.25 в 14:50