Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите от румънския град Търговище отбелязаха 172 години от заселването си

Празник на българите в румънския град Търговище
Снимка: Facebook/zaedno.ro

Българите от „Матей войвода“ – квартала на етническите българи в румънския град Търговище, днес отбелязаха 172 години от заселването си там, предаде БТА. Днес в  града живеят близо 700 българи. Специални гости на събитието бяха посланикът на България в Румъния Радко Влайков, депутатът от българското малцинство в румънския парламент Георги Наков и кметът на Търговище Кристиан Стан.
На служба в църквата „Св. Нифон“, изградена с български средства, беше произнесена молитвата „Отче наш“ на български език. След службата бяха поднесени цветя на паметника на първите българи, заселили се по тези земи и на паметника на румънските войници от български произход от квартал „Матей войвода“.
„Преди 172 г. на този ден е дадено разрешение на 57 български семейства да се заделят тук и да основат свой квартал", посочи в словото си Радко Влайков.
В Културния дом в българския квартал ансамбли на организациите на българите от Търговище, Бълени, Извоареле и Винга изнесоха фолклорен концерт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мост на вярата - 3 епизод

Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм. Снимки: БНР

публикувано на 28.03.25 в 12:00

"Защо да учим в България" – разяснителни срещи за младежи в Албания

Експерти от Министерството на образованието и науката и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина България, със съдействието на българското посолство в Тирана, проведоха среща в училището в с. Запод, област Кукъска Гора (Североизточна Албания) с..

публикувано на 24.03.25 в 15:59

Българите в Испания да бъдат внимателни заради бурята "Мартиньо"

Българското Министерство на външните работи съобщи, че бурята "Мартиньо" е достигнала Испания и е засегнала тежко испанските автономни области Мадрид (Comunidad de Madrid), Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча и Галисия. Местните власти прогнозират,..

публикувано на 21.03.25 в 15:16