На 4 декември сръбската полиция е задържала за 30 дни Л. Г. от Босилеград по подозрение, че е разкривал военни тайни на България. Според съобщение до медиите на Върховната прокуратура във Враня арестуваният мъж е заподозрян в шпионаж, съобщи БТА.
61-годишният Любен Григоров е бил арестуван в своя дом след дълго проследяване от сръбските служби. Направен е обиск и е конфискуван компютъра му, предава БГНЕС. Задържаният е пенсионер, офицер от резерва от бившата югославска армия и никога не е бил активен политически. Работил е в общинския културен център. Занимавал се е с търговия и е имал малък магазин. Обвиненията са, че Григоров е давал информация за кадровите промени в сръбската армията, числеността, въоръжението на частите и за обстановката в Източна Сърбия.
Сръбските медии пишат, че "активностите на българските служби са се засилили опасно преди изборите" в Сърбия. По време на ареста в населения с българи Босилеград са били изпратени много полицейски сили с цялото си въоръжение и те демонстративно са патрулирали в центъра на града.
Това не е първият случай, когато сръбски власти и официални лица обвиняват България в шпионаж. През ноември 2019 г. управляващите в Белград обвиниха София, че е създала център на българска шпионска мрежа на сръбска територия. Тогава българското външно министерство отправи остър протест.
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от..