Все още съществуващите притеснения сред част от нашите сънародници свободно да се определят като представители на българското национално малцинство, имат своя генезис в предходните исторически периоди, но светът е вече друг. Това казва ген. консул на България в Ниш Димитър Цанев пред двуезичния портал ФАР, цитиран от БТА. Вярвам, че сега е моментът, когато с общи усилия и сътрудничество с нашите партньори в Сърбия, ще направим нужното тези негативни стереотипи и подходи да останат в миналото.
Създаването на условия за икономическо развитие в Босилеград и Цариброд е важен елемент за възвръщане на това самочувствие, но и фактор, който да позволи на младите хора да не напускат родните огнища в търсене на по-висок социален стандарт. Липсата на модерна подходяща инфраструктура създава значителни препятствия пред бизнеса за избор на Цариброд или Босилеград като локации за разкриване на предприятия. Друг неблагоприятен фактор е липсата на квалифицирана работна сила.
Темата за създаване на условия за икономическото развитие в този регион се поставя от българска страна на всички двустранни срещи и разговори на високо и най-високо ниво. България има ограничена възможност да въздейства за създаването на такива подходящи условия, но участва в повишаване благосъстоянието на жителите на пограничните райони, предоставяйки възможност за работа на своя територия на почти 1000 души от Цариброд, Босилеград и околните села. Паралелно с това продължаваме да търсим начини за привличане на инвеститори от България, допълва Цанев.Футболен турнир "147 години свободна България" постави началото на събитията, които сънародниците ни в Лас Вегас (САЩ) организират по повод Националния празник на страната ни. Спортната проява беше предшествана от молебен за здраве и..
На 24 февруари в Италия се очакват сериозни затруднения в обществения транспорт поради предвидената национална стачка на синдиката USB Lavoro Privato. Това съобщи Министерството на външните работи. Възможни са прекъсвания, закъснения и анулирани..
А за децата най-впечатляващи са народните танци и носиите от България. Движението е нещо естествено и то прави малчуганите щастливи, обяснява ни директорката и уточнява, че са направили и фолклорен кръжок : "Децата са много щастливи,..